• PROGRAM PROFILAKTYCZNO WYCHOWAWCZY

        • PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

          PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 2 W ŁAŃCUCIE

           

           

           

           

           

          SPIS TREŚCI

          1. Podstawa prawna……………………………………………………………………..  2
          2. Wstęp…………………………………………………………………………………  3
          3. Cele programu wychowawczego………………………………………………….….  4
          4. Procedury osiągania celów……………………………………………….……..……  4
          5. Zadania przedszkola …………………………………………………………………. 5
          6. Zadania nauczyciela …………………………………………………………….…… 6
          7. Prawa i obowiązki dziecka……………………………………………………….…..  7
          8. Prawa i obowiązki rodziców………………………………………………………..... 8
          9. System kar i nagród…………………………………………………………………..  9
          10. Charakterystyka programu……………………………………………………….….. 10
          11. Sposoby realizacji programu w poszczególnych obszarach……………………….... 11
          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)……….....12
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna……………………………………………………...  13
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań……………………………………….  14
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych………………………………………... 16
          1. Reguły zachowań obowiązujących w przedszkolu………………………………….. 17
          2. Model nauczyciela przedszkola……………………………………………………... 18
          3. Model absolwenta przedszkola………………………………………………….…..  19
          4. Kryteria sukcesu i ewaluacji………………………………………………………… 19
          5. Ewaluacja………………………………………………………………………….… 20

           Załączniki

          1.Przedszkolny Kodeks Zachowań Dziecka………………………………………………… 20

          Literatura………………………………………………………………………………...… 21

           

           

           

          1 PODSTAWA PRAWNA

          Program wychowawczo–profilaktyczny Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie na rok szkolny 2023/2024 opracowano na podstawie:

          • Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
          • Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
          • Praw Dziecka
          • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy progra­mowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawno­ścią intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356).
          • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy pro­gramowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełno­sprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – www.dziennikustaw.gov.pl
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego
            i programów  nauczania oraz dopuszczania do użytku podręczników ( Dz. U. Nr 89. poz. 730)
          • Statut Przedszkola Miejskiego Nr2 w Łańcucie
          • „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci” M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, MAC Edukacja 2017

           

          „Wychowanie to pomaganie początkowo bezradnemu i nieświadomemu siebie dziecku, by stopniowo stawało się ono kimś, kto potrafi myśleć, kochać i pracować. Nic zatem dziwnego, że odpowiedzialne wychowanie wymaga wyjątkowych kompetencji, które bywają określane mianem geniuszu wychowawczego. Wychowankowie potrzebują nie tylko nauczycieli, ale też mistrzów i przyjaciół, którzy będą towarzyszyć im w drodze z miłością, a jednocześnie ze stanowczością.”

                                                                                                                       (ks.M.Drzewiecki)

           

           

           

           

           

           

          2  WSTĘP

           „Wychowanie jest niesłychanie trudnym zadaniem, ale sprawia ono radość tym, którzy kochają dzieci (a przecież jest to udziałem rodziców)”. Wychowywać dziecko należy od najmłodszych lat, a pod koniec pierwszego roku życia warto ustalić zasady oraz konsekwentnie ich przestrzegać. Sam proces kształtowania człowieka jest żmudny i długotrwały,                                            a w rzeczywistości każdy człowiek jest poddany jednemu zintegrowanemu procesowi wychowania, w wyniku którego kształtuje w nim wszystkie, złożone uprzednio jako cele, dyspozycje psychiczne. „Wyłonienie w obrębie osobowości człowieka tych dyspozycji psychicznych, które składają się na jego sylwetkę moralną i społeczną, wymaga stosowania takich zabiegów i akcji, które kształtowaniu i rozwijaniu takiej sylwetki mają służyć”.

          Zatem dobre wychowanie od podstaw nie jest rzeczą łatwą. Jest procesem długotrwałym                       i ciągłym, polegającym na wprowadzaniu dziecka w system pożądanych wartości, z którymi spotyka się po raz pierwszy w rodzinie, w której kształtują się postawy młodego człowieka. Początkowe lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego wszechstronnego rozwoju. Prawidłowe kierowanie jego rozwojem pozwala zapobiegać jego nieprawidłowościom, dysharmonii,                      a przede wszystkim pozwala na kształtowanie jego osobowości. Zewnętrznym wskaźnikiem procesu wychowania są określone zachowania dziecka, które często są oceniane przez dorosłych negatywnie. Wychowanie jest więc procesem niezwykle trudnym, wymagającym od rodziców i wychowawców dużego poświęcenia i zaangażowania. Według W. Okonia „wychowanie to świadomie organizowana działalność […], której celem jest wywołanie zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Zmiany te obejmują zarówno stronę poznawczo - instrumentalną, związaną z poznawaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na nią, jak i stronę emocjonalno - motywacyjną, która polega na kształtowaniu stosunku człowieka do świata i ludzi, jego przekonań i postaw, układu wartości i celu życia”.

          Czynności podejmowane przez rodziców, opiekunów, wychowawców oraz innych osób                  i wychowanków umożliwiają wychowankowi zmienianie się w pożądanym kierunku. Człowiek jest wychowywany od urodzenia, aż do śmierci. W wychowaniu wyróżnia się oddziaływania wychowawcze zamierzone - intencjonalne oraz niezamierzone – okazjonalne. Zakłada się, że w okresie kształtowania się osobowości dziecka, a więc we wczesnym dzieciństwie ma dominować wychowanie intencjonalne, zamierzone. Ponieważ zakres tych oddziaływań można zaplanować i zrealizować. Pedagodzy określają te działania jako: świadome i celowe oddziaływanie zmierzające do wszechstronnego rozwoju jednostki oraz przygotowania jej do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. W procesie wychowania nie istnieje wyraźna granica pomiędzy tym co świadome i wyraźnie zamierzone, a tym co realizowane jest przypadkowo, okazjonalnie. Wiele zachowań kształtuje się  w trakcie kontaktów społecznych, często bez wyraźnej intencji osób wychowujących dziecko, a mających silny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka korzystny, jak i niekorzystny. Proces wychowania musi odbywać się w określonych warunkach dzięki którym zaspokojone zostaną wszystkie potrzeby rozwojowe dzieci. Jedną z podstawowych potrzeb jest potrzeba bezpieczeństwa. W każdym działaniu które jest podejmowane staramy się zaspokajać potrzebę bezpieczeństwa oraz eliminować wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa. Przeciwdziałanie niebezpieczeństwom, eliminowanie zagrożeń oraz zapewnienie prawidłowych warunków do wszechstronnego rozwoju dziecka to szeroko pojęte działania profilaktyczne. W wychowaniu profilaktyka oznacza zapobieganie powstawaniu u dzieci niepożądanych przyzwyczajeń, postaw, błędów. Zadaniem przedszkola jest wyposażyć dziecko w umiejętność przewidywania zagrożeń ich  unikania oraz radzenia sobie z trudną sytuacją.

           

          3 CELE PROGRAMU

          Celem głównym Programu Wychowawczo - Profilaktycznego   Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie jest stwarzanie  bezpiecznych i higienicznych warunków do pełnego, wszechstronnego rozwoju każdego dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem oraz możliwościami twórczymi i intelektualnymi w relacjach ze środowiskiem społeczno– kulturowym i przyrodniczym.   

          Cele szczegółowe:

          1. Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta.
          2. Kształtowanie umiejętności komunikowania się w sposób werbalny i niewerbalny.
          3. Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z innymi:

          • kształtowanie podstawowych powinności moralnych: np. życzliwości, tolerancji, sprawiedliwości, odpowiedzialności, uczciwości,
          • polubownego rozwiązywania spraw konfliktowych i dochodzenia do kompromisu,
          • rozróżniania dobra od zła,

          4. Uświadomienie dzieciom ich praw i obowiązków.
          5. Pomoc dziecku w budowaniu pozytywnego obrazu własnego "Ja".
          6. Uświadomienie złożoności otaczającego świata i czyhających zagrożeń.
          7. Kształtowanie życzliwego i otwartego stosunku do ludzi i przyrody.
          8. Rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo.
          9. Wspieranie rodziców w ich działaniach wychowawczych.
           

          4 PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

          METODY PRACY

          • Podające: opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersze, piosenki, praca                 z obrazkiem, rozmowa
          • Aktywizujące: drama, pedagogika zabawy, pokaz, wystawa
          • Problemowe: gry dydaktyczne, burza mózgów, inscenizacja
          • Praktyczne: ćwiczenia, gry dydaktyczne zabawy intelektualne np. rebusy, rozsypanki, quizy

           

          FORMY PRACY

          • Praca indywidualna
          • Zabawa oraz inne rodzaje działalności dzieci pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy,
          • Czynności samoobsługowe dzieci oraz prace użyteczne na rzecz przedszkola, domu itp.
          • Spacery i wycieczki
          • Zajęcia zorganizowane przez nauczyciela z całą grupą lub prowadzone w mniejszych zespołach
          • Udział w imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie przedszkola i poza nim
          • Udział w konkursach, spartakiadach itp.

           

           

          WARUNKI BAZOWE NIEZBĘDNE DO REALIZACJI PROGRAMU

          • Sale zabaw dla każdej grupy.
          • Pomoce dydaktyczne do zajęć, zabaw.
          • Wyposażone kąciki zabaw i sale do zabaw.
          • Ogród przedszkolny.

           

          5 ZADANIA PRZEDSZKOLA

          1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznymi poznawczym obszarze jego rozwoju.

           

          2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.

           

          3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

           

          4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.

           

          5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania,                          z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

           

          6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby

          tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.

           

          7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

           

          8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie                         o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.

           

          9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania ,ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

           

          10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających

          poznanie  wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych

          do etapu rozwoju dziecka.

           

          11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

          12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

          13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

          14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych           o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.

           

          6 ZADANIA NAUCZYCIELA

          • Kreowanie „okazji edukacyjnych”, czyli stwarzanie dziecku możliwości wyboru zadań, czasu ich realizacji, wyboru partnerów i środków materialnych
          • Kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie dziecięcej                         i społecznej poprzez wspólną zabawę, naukę, pracę i wybór właściwych form spędzania wolnego czasu
          • Budowanie obrazu własnej osoby w oparciu o rzetelną samoocenę
          • Zaszczepienie postaw pozytywnego i zrównoważonego reagowania w sytuacjach trudnych oraz właściwego sposobu wyrażania ocen i sądów aprobujących lub negujących różne zachowania swoje i innych osób
          • Uczenie i wychowywanie własnym przykładem kulturalnego i moralnego życia oraz  postępowania
          • Poszanowanie godności wychowanka jako osoby; akceptowanie go, uznawanie jego praw; pozwalanie mu na wyrażanie w sposób wolny jego własnych myśli.

           

          DOBRY NAUCZYCIEL I WYCHOWAWCA TO KTOŚ, KTO:

          W relacjach z wychowankami:

          • jest przyjacielem dziecka, wspiera je w rozwoju;
          • zna i przestrzega prawa dziecka;
          • jest otwarty na problemy dziecka i jego otoczenia;
          • jest kreatywny i empatyczny;
          • częściej stosuje nagrody niż kary;
          • zawsze dotrzymuje umów, przyrzeczeń, dochowuje tajemnic;
          • potrafi przyznać się do pomyłek i błędów.

           

          W relacjach z rodzicami:

          • wspomaga rodziców w realizacji ich funkcji wychowawczej;
          • pogłębia wiedzę rodziców - informując o osiągnięciach i ewentualnych trudnościach dziecka;
          • wspólnie z rodzicami ustala tok postępowania i formy oddziaływań wychowawczych;
          • uznaje prawo głosu rodziców w ważnych sprawach dotyczących dziecka;
          • stwarza podstawy do budowania partnerstwa we współdziałaniu środowisk wychowawczych dziecka;
          • zna warunki życia dziecka;
          • odznacza się kulturą osobistą i taktem pedagogicznym.

           

          7  PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA

          Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka w tym do:

          • Prawidłowo zorganizowanego procesu opiekuńczo- wychowawczo- dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
          • Poszanowania wszystkich potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej.
          • Wyrażania swoich uczuć i myśli.
          • Umożliwienia zdobywania nauki przez zabawę z uwzględnieniem indywidualnych możliwości.
          • Opieki i ochrony.

           

          Dziecko w przedszkolu ma zagwarantowane prawo do:

          • Poszanowania własnej godności i prawo do nietykalności.
          • Posiadania własnego zdania i możliwości wyrażania go.
          • Proszenia o to czego chce, ale nie wymagania tego.
          • Popełniania błędów i możliwości naprawiania ich.
          • Akceptacji takim, jakim jest.
          • Przebywania w warunkach sprzyjających jego rozwojowi.
          • Indywidualnego tempa procesu rozwojowego.
          • Przebywania w warunkach zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.
          • Korzystania z dóbr kulturalnych.
          • Poszanowania własności.
          • Znajomości swoich praw i korzystania z nich.
          • Ciszy, spokoju i samotności , gdy tego potrzebuje.
          • Korzystania z kontaktów interpersonalnych z dziećmi i dorosłymi.
          • Kształtowania prawidłowych kontaktów społecznych.
          • Zabawy i wybierania towarzyszy zabaw.
          • Przebywania wśród osób odpowiedzialnych i zaangażowanych, do których może się zwrócić z prośbą o pomoc.
          • Zdobywania wiedzy i umiejętności, badania i eksperymentowania.
          • Podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji.
          • Uczestniczenia we wszystkich formach aktywności.
          • Regulowania własnych potrzeb.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej lub psychiczne.

           

          Dziecko w przedszkolu ma obowiązek, w trosce o bezpieczeństwo własne  i kolegów, przestrzegać wszelkie umowy zawarte z nauczycielką,  a w szczególności:

          • Nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczycieli.
          • Sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne oraz zgłaszać wszelkie przykre wypadki, uszkodzenia itp.
          • Dbać o sprzęt i zabawki znajdujące się w przedszkolu.
          • Dbać o estetykę i czystość pomieszczeń, w których przebywa.
          • Przejawiać właściwy stosunek do rówieśników, osób starszych, wynikający z postaw respektowania podstawowych norm społecznych i etycznych.
                                          

          8 PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW

          Rodzice mają prawo do :

          • zapoznania się z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy nauczyciela w danej grupie;
          • uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego postępów i niepowodzeń;
          • wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków, propozycji oraz uwag dotyczących pracy przedszkola;
          • wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi.. prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwo tj. Radę Rodziców;
          • uzyskiwania fachowej pomocy pedagogicznej otwartej rozmowy z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych;
          • czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola;
          • wspierania przedszkola w jego działaniach.
             

          Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:

           

          • przestrzeganie Statutu Przedszkola;
          • wyposażenie dziecka w niezbędną odzież, przedmioty i przybory;
          • respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców podjętych w ramach ich kompetencji;
          • przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola osobiście lub przez upoważnione osoby zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo;
          • przestrzeganie godzin pracy przedszkola;
          • informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych;
          • przestrzeganie zasad higieny i bhp na terenie przedszkola;
          • wykazywanie zainteresowania postępami dziecka w procesie dydaktyczno - wychowawczym, uczestniczenie w zebraniach rodziców, utrzymywanie stałego kontaktu z nauczycielem bądź z dyrektorem przedszkola w celu uzyskania aktualnych informacji o dziecku.

           

           

           

          9  PRZEDSZKOLNY SYSTEM NAGRÓD I KAR

          Dzieci potrzebują precyzyjnego określenia, co jest dozwolone, a czego nie wolno. Opracowując wspólnie z nimi kodeks postępowania musimy zarówno wspierać i motywować je do przestrzegania obowiązujących norm i zasad, jak również konsekwentnie je egzekwować. Skutecznym środkiem wychowawczym są nagrody i pochwały. Mają one wartość zachęcającą do pracy dla każdego człowieka, a tym bardziej dla dziecka. Uznanie i akceptacja mobilizują do dalszych wysiłków. Szczególnie skutecznym środkiem wychowania są zwłaszcza nagrody. Mają one wartości zachęcające i pobudzające do wysiłku, toteż winny być jak najczęściej uwzględniane w działaniach wychowawczych.

           

          Formy nagradzania zachowań respektujących ustalone normy i zasady zachowania

          • pochwała wobec grupy;
          • pochwała indywidualna;
          • pochwała przed rodzicami;
          • atrakcyjna zabawa według pomysłu dziecka;
          • darzenie dziecka szczególnym zaufaniem np. zwiększając zakres jego samodzielności;
          • drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania;
          • znaczki, naklejki;
          • pieczątka uśmiechu do dzienniczka( w gr. 5-6 latków)


          Nagradzamy za:

          • stosowanie ustalonych umów i zasad;
          • wysiłek włożony w wykonywanie pracy, zadania;
          • wypełnienie podjętych obowiązków;
          • bezinteresowną pomoc innym;
          • stosowanie zasad ochrony przyrody;
          • aktywny udział w pracach grupy;

           

          Po ustaleniu norm postępowania ustalamy także konsekwencje za brak podporządkowania się im.

          Formy karania za niestosowanie się do ustalonych zasad:

          • upomnienie słowne, rozmowa( przypomnienie obowiązujących zasad, przedstawienie następstw zachowania (skłonienie dziecka do autorefleksji);
          • wyrażenie przez nauczyciela smutku i niezadowolenia z powodu zachowania dziecka;
          • upomnienie wobec grupy;
          • odsunięcie na krótki czas od zabawy „na krzesełko przemyśleń”;
          • zastosowanie aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji;
          • poinformowanie rodziców o przewinieniu;
          • brak, nieotrzymanie nagrody;
          • wyciszanie dziecka przez indywidualne zabawy przy stoliku;
          • przeproszenie kolegi, koleżanki;
             

           

           

          Kary stosujemy za:

           

          • świadome nieprzestrzeganie ustalonych norm i zasad współżycia w grupie i przedszkolu;
          • stwarzanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu własnemu i innych;
          • zachowania agresywne;
          • niszczenie wytworów pracy innych , ich własności;
          • celowe nie wywiązywanie się z podjętych obowiązków.

           

          10  CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

          Celem programu jest świadome wprowadzanie dziecka w system pożądanych zachowań, zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka, poprawa jakości pracy wychowawczo- dydaktycznej, a także profilaktycznej, uwzględnienie potrzeb społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników. Program zawiera cele, które ukierunkowują działalność nauczyciela oraz wspomagają kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania dzieci w grupie w oparciu o wzmocnienia pozytywne. Program wychowawczo- profilaktyczny jest zgodny  z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zawarty jest w następujących  obszarach:

          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych).Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań. Kształtowanie czynności kulturalnych
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne

           

          Programem wychowawczo- profilaktycznym objęte są dzieci przedszkolne. Zadania wychowawcze realizowane będą w sposób ciągły przez wszystkich nauczycieli poprzez odpowiedni dobór metod i form pracy, literaturę, pomoce dydaktyczne oraz stosowanie środków wychowawczych wzmacniających pozytywne zachowania dzieci. Nauczyciele będą współpracować z rodziną dziecka w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych. Dzieci  zaangażują się we wspólne tworzenie i przestrzeganie Kodeksu przedszkolaka.  Pracownicy niepedagogiczni będą wspierać działania nauczycieli.

          Program obejmuje funkcjonowanie dziecka grupie w zakresie podstawowych dziedzin życia przedszkolnego:

          • samoobsługi i czynności higienicznych,
          • zabaw samorzutnych
          • zajęć i zabaw zorganizowanych, uroczystości
          • spożywania posiłków
          • spacerów, wycieczek, zabaw na powietrzu.

           

           

          W NASZYM PRZEDSZKOLU:

          DZIECKO

          1. Poznaje swoje prawa i obowiązki.
          2. Czuje się bezpieczne.
          3. Rozwija się twórczo i jest samodzielne.
          4. Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces.
          5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.
          6. Buduje pozytywny obraz samego siebie.
          7. Jest świadome swojej przynależności narodowej.
          8. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.
          9. Osiąga gotowość szkolną.

           

          RODZICE

          1. Uzyskują fachową pomoc pedagogiczną.
          2. Otrzymują  obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka.
          3. Mogą mówić otwarcie o swoich spostrzeżeniach na temat pracy przedszkola.
          4. Bezpośrednio rozmawiać z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych.
          5. Mogą czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola.
          6. Czynnie wspierać przedszkole w jego działaniach,
          7. Chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronna pomoc.
          8. Są partnerami w tworzeniu klimatu działalności kształcąco - wychowawczej i zarządzania placówką.

           

          NAUCZYCIELE

          1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych placówki.
          2. Podejmują działania innowacyjne. Są aktywni i twórczy.
          3. Tworzą i realizują autorskie programy dostosowane do potrzeb dziecka i placówki.
          4. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
          5. Doskonalą swoją wiedzę i uzyskują nowe doświadczenia.
          6. Wykorzystują twórcze i aktywne metody, promując nowatorski styl pracy.
          7. Uzyskują  wyższe stopnie awansu zawodowego.
          8. Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków i partnerów przedszkola.
          9. Monitorują efektywność własnej pracy.
          10. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
          11. Prowadzą obserwację pedagogiczną i diagnozują rozwój dziecka.
          12. Dobierają metody wychowawcze i dydaktyczne, które wspomagają  indywidualny rozwój  dziecka.

           

          11  SPOSOBY REALIZACJI  PROGRAMU  W POSZCZEGÓLNYCH  OBSZARACH -   STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych).          Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań. Kształtowanie czynności kulturalnych.
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

           

          BEZPIECZEŃSTWO – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          • Przestrzega zakazu nieoddalania się od grupy (z określonego miejsca)
          • ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu (sala, ogród przedszkolny) oraz na wycieczkach.
          • Rozumie zakaz brania do rąk nieznanych przedmiotów, produktów.
          • przestrzeganie zakazu spożywania produktów nieznanego pochodzenia (owoce, rośliny, grzyby, słodycze itp. otrzymywane od obcych).
          • Informuje dorosłych o swoich dolegliwościach, złym samopoczuciu.
          • omówienie sposobu postępowania w razie złego samopoczucia, skaleczenia czy innej dolegliwości.
          • Zna swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania.
          • zapamiętanie własnego imienia, nazwiska            i adresu zamieszkania.
          • Unika niebezpiecznych zabaw i zachowań.
          • dostarczenie dzieciom wzorów zachowania  (filmy edukacyjne, teatrzyki, pogadanki) – poznanie konsekwencji niebezpiecznych zabaw i zachowań.
          • Zachowuje ostrożność w kontaktach z obcymi.
          • poznanie niektórych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu.
          • Nie zbliża się do nieznanych zwierząt.
          • oglądanie slajdów, filmów o właściwym zachowaniu w zoo, omówienie zachowań zwierząt, gdy: zwierzę jest zdenerwowane, chore, boi się.
          • Przestrzega zasad ruchu drogowego dla pieszych.
          • dostarczenie wzorców właściwego zachowania się na ulicy ( wycieczki na skrzyżowanie, filmy edukacyjne, książki).
          • Uważnie porusza się po budynku przedszkola oraz w ogrodzie przedszkolnym.
          • ustalenie jasnych zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu – przestrzeganie umów grupowych.

           

           

           

          ZDROWIE – edukacja zdrowotna

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          • Jest  świadome kształtowania czynnej postawy w dążeniu do zachowania zdrowia,
          • Uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych, spożywanie zdrowej żywności, poznawanie skutków niezapobiegania chorobom,(pogadanki, zajęcia, spotkania            z ciekawymi ludźmi)
          • Nabywa  właściwych  nawyków higienicznych, żywieniowych i aktywności ruchowej,

           

          • Rozumienie znaczenia higieny osobistej. Przestrzeganie mycia rąk ( przed i po posiłku, po wyjściu z toalety, przed oglądaniem książek, po powrocie ze spaceru, ogrodu itd.), pielęgnacja zębów, higiena potrzeb fizjologicznych, korzystanie z pobytu na świeżym powietrzu w ciągu całego roku. Korzystanie z różnych form aktywności ruchowej oferowanej przez przedszkole oraz podczas spędzania czasu wolnego z rodzicami
          • Żyje  w zgodzie ze środowiskiem naturalnym,

           

          • Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec istot żywych i środowiska naturalnego(wycieczki, spacery, pogadanki, hodowle, zajęcia)
          • Ukazywanie walorów estetycznych przyrody i budzenie potrzeby zachowania jej piękna,
          • Kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w swoim otoczeniu,
          • Angażuje rodziców w działalność prozdrowotną przedszkola.

           

          • Zachęcanie dzieci i ich rodziców do podejmowania konkretnych działań na rzecz przyrody ojczystej np. udział w akcjach ekologicznych,
          • Wykazywanie się asertywnością wobec rodziców przeciwko stwarzaniu przez nich niezdrowego otoczenia w środowisku rodzinnym

           

          KULTURA  – wartości, normy, wzory zachowań

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          Używa form grzecznościowych (proszę, dziękuję, przepraszam)

          • uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach,
          • dostarczenie dzieciom wzorców właściwego zachowania się (postawa nauczyciela, postacie z literatury itp.)
          • utrwalenie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (sklep, biblioteka, itp.)

          Okazuje szacunek dorosłym, osobom starszym.

          • uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych członków rodziny- spokojne i ciche zachowanie podczas odpoczynku, opiekowanie się osobami starszymi, chorymi,

          Posiada nawyk witania się i żegnania z innymi osobami poprzez stosowanie odpowiednich form grzecznościowych.

          • utrwalanie używania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, itd.

          Jest miłe dla innych osób (dorosłych, kolegów)

          • uczenie się mówienia miłych słów oraz dziękowania innym za te słowa.

          Dba o porządek wokół siebie.

          • samodzielne podejmowanie prostych obowiązków w domu i w przedszkolu – sprzątanie zabawek, układanie książek.
          • szanowanie wspólnych zabawek i odkładanie ich na wyznaczone miejsce.
          • przyzwyczajenie dzieci do przestrzegania zasad dotyczących utrzymywania porządku  i szanowania zieleni w najbliższym otoczeniu ( papiery wrzucamy do kosza, nie niszczymy drzew, krzewów).

          Słucha kiedy inni mówią, mówi kiedy inni słuchają.

          • rozmowy z dziećmi na temat savoir-vivr’u – stosowanie ich w codziennych sytuacjach.
          • Nie mówi z pełnymi ustami.
          • opanowanie umiejętności kulturalnego jedzenia
          • Bawi się zgodnie z rówieśnikami.
          • zawieranie umów z dziećmi dotyczących właściwego zachowania w przedszkolu, konsekwentne ich przestrzeganie
          • Szanuje cudzą własność.
          • interesowanie się wytworami swoich kolegów, dostrzeganie trudu włożonego         w ich powstanie, poszanowanie własności        i wytworów pracy kolegów.
          • Okazuje pomoc dzieciom słabszym, bierze pod uwagę potrzeby innych.
          • rozumienie, że inni mają takie same potrzeby .
          • Potrafi podzielić się z kolegami zabawką, słodyczami itp.
          • rozumienie, że inni mają potrzebę uczestnictwa w zabawach, korzystania           z zabawek, spożywania słodyczy i w związku z tym dzielenie się nimi.
          • Nie wyrządza nikomu krzywdy – nie wyśmiewa się, nie przedrzeźnia, nie przezywa.
          • dostrzeganie i przeciwstawianie się przejawom samolubstwa, okrucieństwa , przezywania, dokuczania- rozumienie przeżyć z tym związanych.
          • Pomaga potrzebującym kolegom.
          • opiekowanie się nowymi kolegami oraz tymi, którzy tej pomocy potrzebują.
          • Unika krzyku, kłótni, przestrzega określonych umów – rozumie konsekwencje łamania przyjętych umów.
          • ustalenie reguł i norm życia w grupie, przestrzeganie ich:
          • posługiwanie się umiarkowanym głosem,
          • mądre rozwiązywanie zaistniałych konfliktów.
          • Nazywa pozytywne cechy charakteru: koleżeńskość, życzliwość, uprzejmość,
          • słuchanie utworów literackich; sytuacje edukacyjne, scenki dramowe – nazywanie cech charakteru głównych postaci.

           

          • Wyraża swoje emocje w sposób kontrolowany, korzysta z pomocy dorosłych w trudnych sytuacjach.
          • uczenie dzieci umiejętności określania swoich uczuć , wyrażania swoich oczekiwań  w sposób zrozumiały dla innych;
          • zapoznawanie z bezpiecznymi sposobami rozładowywania emocji nie wyrządzając krzywdy innym np. darcie papieru, dmuchanie na bibułkę przyczepioną do nosa, zgniatanie gazety;
          • poznawanie wzorców właściwego zachowania – postawa nauczyciela, postacie z literatury.
          • Prawidłowo przyjmuje krytykę, cieszy się z sukcesów.
          • uczenie właściwego przyjmowania pochwał i krytyki; poszukiwanie sposobów nagradzania sukcesów innych.
          • Unika kłamstwa
          • rozumienie konsekwencji kłamstwa dla siebie i innych.
          • podejmowanie oceny postępowania własnego i kolegów w konkretnych sytuacjach.

           

          • Rozróżnia prawdę, fałsz ; dobro od zła.
          • rozróżnianie prawdy, fałszu, fantazji, kłamstwa w utworach literackich i w sytuacjach codziennych,
          • podejmowanie prób oceny i ocenianie postępowania bohaterów bajek i opowiadań,
          • układanie zakończeń historyjek obrazkowych, przewidywanie skutków złego postępowania, wyciąganie wniosków.
          • Mówi o swoich uczuciach
          • uczenie dzieci umiejętności określania swoich uczuć,
          • prowadzenie rozmów dotyczących własnych ocen i odczuć, liczenie się z uczuciami drugiej osoby,

           

          RELACJE – kształtowanie postaw społecznych

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSBY REALIZACJI

           

          • Kultywuje tradycje swojej rodziny.

           

          • pobudzanie ciekawości do interesowania się historią i tradycjami swojej rodziny.
          • Pamięta o uroczystościach rodzinnych,
          • wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez udział członków rodziny w uroczystościach organizowanych w przedszkolu, zajęciach otwartych itp.
          • Jest dumne z kraju, w którym mieszka.
          • uświadomienie dzieciom ich przynależności narodowej ( zajęcia, każda nadarzająca się okazja) – jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce.
          • Szanuje język ojczysty i tradycje narodowe.
          • Zapoznanie dzieci z barwami narodowymi, godłem, hymnem Polski.
          • Zna piękno swojego kraju, regionu, miasta

           

          • prowadzenie rozmów, zajęć dotyczących poznawania pracy zawodowej rodziców, dziadków, zapraszanie przedstawicieli na zajęcia do przedszkola.
          • Wie, gdzie pracują jego rodzice i zna wartości wypływające z wykonywanego zawodu.
          • realizowanie tematów kompleksowych dotyczących poznawania zawodów np. strażaka, lekarza, policjanta, nauczyciela itp.

           

           

           

           

          12 REGUŁY ZACHOWAŃ OBOWIĄZUJĄCE W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Ustalone zostały reguły, w których  zawarte są jednakowe dla wszystkich dzieci                             w przedszkolu normy dotyczące:

          • zachowania podczas posiłków,
          • zachowania w łazience,
          • zachowania w szatni,
          • zachowania w sali,
          • zachowania podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym,
          • zachowania podczas wycieczek i spacerów,
          • zachowania podczas imprez i uroczystości.

           

          1. Reguły zachowań obowiązujące podczas spożywania posiłków

          - siedzimy w pozycji lekko pochylonej ku stołowi,

          - jemy w ciszy,

          - sztućcami posługujemy się bezpiecznie i kulturalnie,

          - po skończonym posiłku wycieramy usta serwetką,

          - odchodząc od stołu, cicho wstajemy i lekko odsuwamy krzesło, wychodzimy, zasuwamy krzesło i mówimy „dziękuję”.

           

          1. Reguły zachowań w łazience

          a) mycie rąk (przed i po posiłku, po wyjściu z toalety, przed oglądaniem książek)

          - podwijamy rękawy,

          - moczymy ręce, pocieramy namydlone ręce, płuczemy,

          - zakręcamy kran,

          - otrząsamy ręce nad zlewem,

          - wycieramy dłonie w swój ręcznik,

          - zawieszamy ręcznik na właściwym wieszaku.

           

          b) pielęgnacja zębów

          - do kubka wlewamy letnią wodę,

          - płuczemy usta,

          - na szczotkę wyciskamy pastę,

          - myjemy zęby okrężnymi ruchami,

          - kilkakrotnie płuczemy jamę ustną wodą,

          - wkładamy szczoteczkę do kubka do góry włosiem,

          - kubek ze szczotką ustawiamy w wyznaczonym miejscu.

           

          c) higiena potrzeb fizjologicznych

          - korzystamy z toalety wyłącznie pojedynczo,

          - zawsze po sobie spłukujemy toaletę,

          - myjemy ręce po wyjściu z toalety.

           

          1. Reguły zachowań w szatni

          - starannie układamy swoją odzież i buty,

          - pamiętamy o kolejności zakładania odzieży przed wyjściem,

          - po powrocie, przed wejściem do budynku  otrzepujemy buty i je wycieramy o wycieraczkę,

          - przy rozbieraniu pamiętamy o kolejności zdejmowania odzieży,

          - starannie składamy odzież i odkładamy na swoją półkę,

          - pamiętamy, aby pomagać kolegom, którzy potrzebują pomocy

          1. Reguły zachowań w sali

          - nie biegamy,

          - dzielimy się wszystkim,

          - mówimy umiarkowanym głosem,

          - gramy uczciwie,

          - nie bijemy innych,

          - sprzątamy po sobie,

          - nie niszczymy zabawek,

          - używamy zwrotów grzecznościowych.

           

          1. Reguły zachowań podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym

          - bezpiecznie korzystamy z urządzeń,

          - nie popychamy innych,

          - nie bijemy się,

          - pomagamy młodszym kolegom,

          - nie oddalamy się z terenu ogrodu,

          - słuchamy poleceń nauczyciela.

           

          1. Reguły zachowań podczas wycieczek i spacerów

          - idziemy kolejno parami,

          - nie popychamy się,

          - uważnie słuchamy,

          - przestrzegamy zasad ruchu drogowego.

           

               7.  Reguły zachowań obowiązujące podczas imprez , uroczystości, spotkań itp.

          - zajmujemy wyznaczone miejsce,

          - witamy się z gośćmi ,

          - uważnie słuchamy,

          - żegnamy się z gośćmi,

          - wychodzimy w ustalonej kolejności.

           

          13 MODEL NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA

          1. Jest przyjacielem dziecka.
          2. Zna i przestrzega prawa dziecka.
          3. Odznacza się kulturą osobistą i taktem pedagogicznym.
          4. Jest kreatywny.
          5. Jest otwarty na problemy dziecka i otoczenia.
          6. Potrafi współpracować w zespole , jest koleżeński.
          7. Łatwo nawiązuje kontakty , jest komunikatywny.
          8. Identyfikuje się z przedszkolem i pracą pedagogiczną .
          9. Potrafi zaplanować pracę opiekuńczo -wychowawczo – dydaktyczną zgodnie z misją i strategią rozwoju przedszkola.
          10. Posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i stale wzbogaca swój warsztat pracy dbając o swój rozwój.
          11. Sumiennie i starannie przygotowuje się do zajęć z dziećmi.
          12. Podejmuje z własnej inicjatywy różnorodne czynności poza ustalonym harmonogramem godzin.
          13. Wspiera każdego wychowanka w jego rozwoju.
          14. Dba o kształcenie u wychowanków postaw moralnych i obywatelskich.

          14  MODEL ABSOLWENTA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 2

          1. Posiada umiejętność wykorzystywania swoich mocnych stron oraz pokonywania własnych słabości.
          2. Osiągnęło dojrzałość szkolną - jest doskonale przygotowane do obowiązku szkolnego.
          3. Szanuje środowisko przyrodnicze.
          4. Jest aktywne, dociekliwe, kreatywne, ambitne.
          5. Ma pozytywny obraz samego siebie.
          6. Ma świadomość własnej tożsamości.
          7. Jest komunikatywne.
          8. Nie boi się wyrażać własnych opinii.
          9. Dąży do rozwiązywania problemów.
          10. Rozumie świat i nagromadzone w nim wartości.
          11. Ma ukształtowaną postawę patriotyczną: poczucie tożsamości narodowej                                  i przynależności państwowej.
          12. Miłuje Ojczyznę w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka.
          13. Ma ukształtowaną postawę moralną i obywatelską.
          14. Jest tolerancyjne i otwarte wobec innych.
          15. Aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym, życiu przedszkola i grupy.
          16. Dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
          17. Pomaga innym potrzebującym pomocy.

           

           

          15  KRYTERIA SUKCESU I EWALUACJI

          SYSTEM INFORMACJI O POSTĘPACH  EDUKACYJNYCH DZIECKA :

          Informacja o postępach edukacyjnych dziecka ma :

          • służyć jego rozwojowi , wskazywać jego mocne i słabe strony;
          • motywować do osiągania postępów rozwojowych i edukacyjnych;
          • służyć jako podstawa do rozmowy z rodzicami;
          • ułatwić kontakt z rodzicami – tworząc w ten sposób partnerski układ mający na celu pomoc dziecku w osiągnięciu jak najpełniejszego rozwoju.

           

          Formy przekazywania informacji :

          • rozmowa indywidualna , konsultacja ,
          • zebrania ogólne i grupowe ,
          • kąciki dla rodziców , informacja pisemna
          • zajęcia otwarte ,
          • wspólne uroczystości i imprezy – festyny.

             

          MIARĄ OSIĄGNIĘCIA CELU PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO BĘDZIE:
          DZIECKO - KTÓRE:

          • Zna i kultywuje tradycje rodzinne, regionalne.
          • Posiada świadomość przynależności narodowej; rozpoznaje godło i barwy narodowe, rozumie pojęcie "ojczyzna".
          • Umie funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętym powszechnie kanonem norm społecznych.
          • Potrafi kulturalnie zwracać się do innych, używa zwrotów grzecznościowych.
          • Wyraża swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania.
          • Rozumie dostrzega potrzeby innych, akceptuje ich odrębność.
          • Potrafi nazywać, wyrażać i kontrolować swoje emocje.
          • Rozumie i przestrzega zasad zgodnego współżycia w grupie.
          • Umie cieszyć się z własnych sukcesów, docenia sukcesy, potrafi godnie przyjąć porażkę.
          • Rozumie znaczenie dialogu w rozwiązywaniu sporów, potrafi argumentować swoje racje, oceny i odczucia.
          • Zna i rozumie swoje prawa i obowiązki.
          • Wie, że ma prawo do pomocy ze strony dorosłych w sytuacjach trudnych.
          • Szanuje wartości takie jak: sprawiedliwość, dobroć, życzliwość, tolerancja, piękno, prawda.
          • Potrafi odróżniać dobro od zła.
          • Ma poczucie obowiązkowości, odpowiedzialności i wytrwałości decydujące o doprowadzeniu do końca rozpoczętej pracy.
          • Interesuje się otaczającym światem, poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania.
          • Rozumie potrzeby stosowania profilaktyki pro zdrowotnej.
          • Zauważa sytuacje zagrażające bezpieczeństwu własnemu i innych, potrafi unikać zagrożeń.
          • Rozumie potrzebę konieczności przestrzegania zasad zgodnego współżycia ze światem przyrody, przejawia postawy proekologiczne.
            RODZIC - KTÓRY:
          • Podejmuje systematyczną współpracę z przedszkolem
          • Jest otwarty na rady i sugestie nauczyciela
          • Czuje się współgospodarzem placówki
          • Bierze czynny udział w życiu przedszkola

           

          16 EWALUACJA

          W ewaluacji uwzględnia się opinie wychowanków, rodziców, nauczycieli, pracowników przedszkola, przedstawicieli organów prowadzących oraz sugestie nadzoru pedagogicznego.

          Sposoby ewaluacji:

          • analiza dokumentów – dziennik, plany pracy grup;
          • arkusze obserwacji;
          • ankiety – kierowane do rodziców;
          • Księga protokołów rady pedagogicznej;
          • ocena realizacji „Programu wychowawczo- profilaktycznego Przedszkola Miejskiego Nr2 w Łańcucie” na półrocznej i końcowej Radzie Pedagogicznej - dyskusja merytoryczna (wnioski do dalszej pracy);
          • wytwory dzieci.

           

           Załączniki

          Przedszkolny Kodeks Zachowań Dziecka

          • Wspólnie i zgodnie bawię się z dziećmi.
          • Potrafię czekać na swoja kolej podczas działalności zabawowej i edukacyjnej.
          • Szanuję własność cudzą i wspólną.
          • Wiem, że praca innych jest trudem, który należy szanować i tego samego oczekuję    od innych.
          • Do zabawy biorę tylko te zabawki, którymi teraz będę się bawić, a po skończonej zabawie odłożę je na miejsce.
          • Bawię się tak, aby nie powodować zagrożenia i przykrości innym.
          • Pomagam innym młodszym i mniej sprawnym kolegom.
          • Próbuję samodzielnie rozwiązywać sytuacje problemowe zgodnie z ogólnie przyjętymi normami.
          • Stosuje formy grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam itp.
          • Wiem, że w przedszkolu jestem po to, aby zdobyć wiedzę i umiejętności  potrzebne mi w szkole.
          • Znam zasady dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo oraz je przestrzegam.
          • Chętnie korzystam z zabiegów higienicznych.
          • Spożywam zróżnicowane posiłki.
          • Czynnie spędzam wolny czas.
          • Rozumiem zasady sportowej rywalizacji
          • Nie  łamię gałęzi drzew i nie  depczę trawników.
          • Nie  śmiecę.
          • Nie  męczę zwierząt.
          • Sadzę drzewa i krzewy.
          • Opiekuję się zwierzętami.
          • Zwracam uwagę tym, którzy czynią krzywdę przyrodzie.
          • Rozpoznaję zagrożenia dla środowiska przyrodniczego.
          • Znam członków swojej rodziny.
          • Znam nazwę swojej miejscowości i uczestniczę w jej życiu.
          • Szanuję kulturę i tradycje narodowe.
          • Wiem, że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem.
          • Znam hymn Polski i szanuję znaki narodowe.
          • Wiem, że Polska należy do Unii Europejskiej.
          • Wiem, ze wszyscy ludzie mają te same prawa.

           

          UWAGI KOŃCOWE

          • Za realizację programu wychowawczego odpowiedzialne są nauczycielki ze wszystkich grup wiekowych.
          • Zadania realizowane będą wspólnie z rodzicami.

           

          Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 30.08.2023 r. został przedstawiony Program wychowawczo- profilaktyczny Przedszkola Miejskiego Nr 2  w Łańcucie opracowany przez powołany zespół członków Rady Pedagogicznej do realizacji we wszystkich grupach wiekowych.

          Literatura:

          • Encyklopedia pedagogiczna, red. Pomykało W., Fundacja Innowacja Warszawa 1997,
          • H. Muszyński „Zarys teorii wychowania”, PWN, Warszawa 1999,
          • Podstawy pedagogiki przedszkolnej pod. Red. M. Kwiatowskiej, WSiP, Warszawa, 2005,
          • Ks. J. Mastalski, 2007, Rodzina zagrożona kryzysem wartości, w: Bliżej Przedszkola, nr 10.73, s. 31.
          • S. Porada, 2008, Jak być dobrymi rodzicami do wprowadzenia w życie od zaraz, w: Bliżej Przedszkola, nr 11.86, s. 20.
          • R. Zadencka, 2010, Wychowywać, czyli kształtować określone postawy, w: Życie Szkoły, nr 4, s. 38.
          • E. Gruszczyk – Kolczyńska, 2010, Jak dzieci dowiadują się, co można, a czego nie można?, w: Bliżej Przedszkola, nr 10/109, s. 11.
          • W. Okoń, 1998, Nowy słownik pedagogiczny, Wydawnictwo. Żak, Warszawa, s. 444.
          • C. Kupisiewicz, M. Kupisiewicz, 2009, Słownik pedagogiczny, Warszawa, s. 193.
          • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
          • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
          • Konwencja Praw Dziecka z 7 lipca 1991,
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r.                          w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy progra­mowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawno­ścią intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356).
          • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy pro­gramowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełno­sprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – www.dziennikustaw.gov.pl
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego
            i programów  nauczania oraz dopuszczania do użytku podręczników (Dz. U. Nr 89. poz. 730)
          • Statut Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie
          • „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci” M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, MAC Edukacja 2017

          PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

          PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 2 W ŁAŃCUCIE

           

           

           

           

           

          SPIS TREŚCI

          1. Podstawa prawna……………………………………………………………………..  2
          2. Wstęp…………………………………………………………………………………  3
          3. Cele programu wychowawczego………………………………………………….….  4
          4. Procedury osiągania celów……………………………………………….……..……  4
          5. Zadania przedszkola …………………………………………………………………. 5
          6. Zadania nauczyciela …………………………………………………………….…… 6
          7. Prawa i obowiązki dziecka……………………………………………………….…..  7
          8. Prawa i obowiązki rodziców………………………………………………………..... 8
          9. System kar i nagród…………………………………………………………………..  9
          10. Charakterystyka programu……………………………………………………….….. 10
          11. Sposoby realizacji programu w poszczególnych obszarach……………………….... 11
          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)……….....12
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna……………………………………………………...  13
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań……………………………………….  14
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych………………………………………... 16
          1. Reguły zachowań obowiązujących w przedszkolu………………………………….. 17
          2. Model nauczyciela przedszkola……………………………………………………... 18
          3. Model absolwenta przedszkola………………………………………………….…..  19
          4. Kryteria sukcesu i ewaluacji………………………………………………………… 19
          5. Ewaluacja………………………………………………………………………….… 20

           Załączniki

          1.Przedszkolny Kodeks Zachowań Dziecka………………………………………………… 20

          Literatura………………………………………………………………………………...… 21

           

           

           

          1 PODSTAWA PRAWNA

          Program wychowawczo–profilaktyczny Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie na rok szkolny 2023/2024 opracowano na podstawie:

          • Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
          • Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
          • Praw Dziecka
          • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy progra­mowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawno­ścią intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356).
          • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy pro­gramowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełno­sprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – www.dziennikustaw.gov.pl
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego
            i programów  nauczania oraz dopuszczania do użytku podręczników ( Dz. U. Nr 89. poz. 730)
          • Statut Przedszkola Miejskiego Nr2 w Łańcucie
          • „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci” M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, MAC Edukacja 2017

           

          „Wychowanie to pomaganie początkowo bezradnemu i nieświadomemu siebie dziecku, by stopniowo stawało się ono kimś, kto potrafi myśleć, kochać i pracować. Nic zatem dziwnego, że odpowiedzialne wychowanie wymaga wyjątkowych kompetencji, które bywają określane mianem geniuszu wychowawczego. Wychowankowie potrzebują nie tylko nauczycieli, ale też mistrzów i przyjaciół, którzy będą towarzyszyć im w drodze z miłością, a jednocześnie ze stanowczością.”

                                                                                                                       (ks.M.Drzewiecki)

           

           

           

           

           

           

          2  WSTĘP

           „Wychowanie jest niesłychanie trudnym zadaniem, ale sprawia ono radość tym, którzy kochają dzieci (a przecież jest to udziałem rodziców)”. Wychowywać dziecko należy od najmłodszych lat, a pod koniec pierwszego roku życia warto ustalić zasady oraz konsekwentnie ich przestrzegać. Sam proces kształtowania człowieka jest żmudny i długotrwały,                                            a w rzeczywistości każdy człowiek jest poddany jednemu zintegrowanemu procesowi wychowania, w wyniku którego kształtuje w nim wszystkie, złożone uprzednio jako cele, dyspozycje psychiczne. „Wyłonienie w obrębie osobowości człowieka tych dyspozycji psychicznych, które składają się na jego sylwetkę moralną i społeczną, wymaga stosowania takich zabiegów i akcji, które kształtowaniu i rozwijaniu takiej sylwetki mają służyć”.

          Zatem dobre wychowanie od podstaw nie jest rzeczą łatwą. Jest procesem długotrwałym                       i ciągłym, polegającym na wprowadzaniu dziecka w system pożądanych wartości, z którymi spotyka się po raz pierwszy w rodzinie, w której kształtują się postawy młodego człowieka. Początkowe lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego wszechstronnego rozwoju. Prawidłowe kierowanie jego rozwojem pozwala zapobiegać jego nieprawidłowościom, dysharmonii,                      a przede wszystkim pozwala na kształtowanie jego osobowości. Zewnętrznym wskaźnikiem procesu wychowania są określone zachowania dziecka, które często są oceniane przez dorosłych negatywnie. Wychowanie jest więc procesem niezwykle trudnym, wymagającym od rodziców i wychowawców dużego poświęcenia i zaangażowania. Według W. Okonia „wychowanie to świadomie organizowana działalność […], której celem jest wywołanie zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Zmiany te obejmują zarówno stronę poznawczo - instrumentalną, związaną z poznawaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na nią, jak i stronę emocjonalno - motywacyjną, która polega na kształtowaniu stosunku człowieka do świata i ludzi, jego przekonań i postaw, układu wartości i celu życia”.

          Czynności podejmowane przez rodziców, opiekunów, wychowawców oraz innych osób                  i wychowanków umożliwiają wychowankowi zmienianie się w pożądanym kierunku. Człowiek jest wychowywany od urodzenia, aż do śmierci. W wychowaniu wyróżnia się oddziaływania wychowawcze zamierzone - intencjonalne oraz niezamierzone – okazjonalne. Zakłada się, że w okresie kształtowania się osobowości dziecka, a więc we wczesnym dzieciństwie ma dominować wychowanie intencjonalne, zamierzone. Ponieważ zakres tych oddziaływań można zaplanować i zrealizować. Pedagodzy określają te działania jako: świadome i celowe oddziaływanie zmierzające do wszechstronnego rozwoju jednostki oraz przygotowania jej do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. W procesie wychowania nie istnieje wyraźna granica pomiędzy tym co świadome i wyraźnie zamierzone, a tym co realizowane jest przypadkowo, okazjonalnie. Wiele zachowań kształtuje się  w trakcie kontaktów społecznych, często bez wyraźnej intencji osób wychowujących dziecko, a mających silny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka korzystny, jak i niekorzystny. Proces wychowania musi odbywać się w określonych warunkach dzięki którym zaspokojone zostaną wszystkie potrzeby rozwojowe dzieci. Jedną z podstawowych potrzeb jest potrzeba bezpieczeństwa. W każdym działaniu które jest podejmowane staramy się zaspokajać potrzebę bezpieczeństwa oraz eliminować wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa. Przeciwdziałanie niebezpieczeństwom, eliminowanie zagrożeń oraz zapewnienie prawidłowych warunków do wszechstronnego rozwoju dziecka to szeroko pojęte działania profilaktyczne. W wychowaniu profilaktyka oznacza zapobieganie powstawaniu u dzieci niepożądanych przyzwyczajeń, postaw, błędów. Zadaniem przedszkola jest wyposażyć dziecko w umiejętność przewidywania zagrożeń ich  unikania oraz radzenia sobie z trudną sytuacją.

           

          3 CELE PROGRAMU

          Celem głównym Programu Wychowawczo - Profilaktycznego   Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie jest stwarzanie  bezpiecznych i higienicznych warunków do pełnego, wszechstronnego rozwoju każdego dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem oraz możliwościami twórczymi i intelektualnymi w relacjach ze środowiskiem społeczno– kulturowym i przyrodniczym.   

          Cele szczegółowe:

          1. Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta.
          2. Kształtowanie umiejętności komunikowania się w sposób werbalny i niewerbalny.
          3. Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z innymi:

          • kształtowanie podstawowych powinności moralnych: np. życzliwości, tolerancji, sprawiedliwości, odpowiedzialności, uczciwości,
          • polubownego rozwiązywania spraw konfliktowych i dochodzenia do kompromisu,
          • rozróżniania dobra od zła,

          4. Uświadomienie dzieciom ich praw i obowiązków.
          5. Pomoc dziecku w budowaniu pozytywnego obrazu własnego "Ja".
          6. Uświadomienie złożoności otaczającego świata i czyhających zagrożeń.
          7. Kształtowanie życzliwego i otwartego stosunku do ludzi i przyrody.
          8. Rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo.
          9. Wspieranie rodziców w ich działaniach wychowawczych.
           

          4 PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

          METODY PRACY

          • Podające: opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersze, piosenki, praca                 z obrazkiem, rozmowa
          • Aktywizujące: drama, pedagogika zabawy, pokaz, wystawa
          • Problemowe: gry dydaktyczne, burza mózgów, inscenizacja
          • Praktyczne: ćwiczenia, gry dydaktyczne zabawy intelektualne np. rebusy, rozsypanki, quizy

           

          FORMY PRACY

          • Praca indywidualna
          • Zabawa oraz inne rodzaje działalności dzieci pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy,
          • Czynności samoobsługowe dzieci oraz prace użyteczne na rzecz przedszkola, domu itp.
          • Spacery i wycieczki
          • Zajęcia zorganizowane przez nauczyciela z całą grupą lub prowadzone w mniejszych zespołach
          • Udział w imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie przedszkola i poza nim
          • Udział w konkursach, spartakiadach itp.

           

           

          WARUNKI BAZOWE NIEZBĘDNE DO REALIZACJI PROGRAMU

          • Sale zabaw dla każdej grupy.
          • Pomoce dydaktyczne do zajęć, zabaw.
          • Wyposażone kąciki zabaw i sale do zabaw.
          • Ogród przedszkolny.

           

          5 ZADANIA PRZEDSZKOLA

          1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznymi poznawczym obszarze jego rozwoju.

           

          2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.

           

          3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

           

          4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.

           

          5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania,                          z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

           

          6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby

          tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.

           

          7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

           

          8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie                         o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.

           

          9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania ,ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

           

          10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających

          poznanie  wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych

          do etapu rozwoju dziecka.

           

          11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

          12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

          13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

          14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych           o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.

           

          6 ZADANIA NAUCZYCIELA

          • Kreowanie „okazji edukacyjnych”, czyli stwarzanie dziecku możliwości wyboru zadań, czasu ich realizacji, wyboru partnerów i środków materialnych
          • Kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie dziecięcej                         i społecznej poprzez wspólną zabawę, naukę, pracę i wybór właściwych form spędzania wolnego czasu
          • Budowanie obrazu własnej osoby w oparciu o rzetelną samoocenę
          • Zaszczepienie postaw pozytywnego i zrównoważonego reagowania w sytuacjach trudnych oraz właściwego sposobu wyrażania ocen i sądów aprobujących lub negujących różne zachowania swoje i innych osób
          • Uczenie i wychowywanie własnym przykładem kulturalnego i moralnego życia oraz  postępowania
          • Poszanowanie godności wychowanka jako osoby; akceptowanie go, uznawanie jego praw; pozwalanie mu na wyrażanie w sposób wolny jego własnych myśli.

           

          DOBRY NAUCZYCIEL I WYCHOWAWCA TO KTOŚ, KTO:

          W relacjach z wychowankami:

          • jest przyjacielem dziecka, wspiera je w rozwoju;
          • zna i przestrzega prawa dziecka;
          • jest otwarty na problemy dziecka i jego otoczenia;
          • jest kreatywny i empatyczny;
          • częściej stosuje nagrody niż kary;
          • zawsze dotrzymuje umów, przyrzeczeń, dochowuje tajemnic;
          • potrafi przyznać się do pomyłek i błędów.

           

          W relacjach z rodzicami:

          • wspomaga rodziców w realizacji ich funkcji wychowawczej;
          • pogłębia wiedzę rodziców - informując o osiągnięciach i ewentualnych trudnościach dziecka;
          • wspólnie z rodzicami ustala tok postępowania i formy oddziaływań wychowawczych;
          • uznaje prawo głosu rodziców w ważnych sprawach dotyczących dziecka;
          • stwarza podstawy do budowania partnerstwa we współdziałaniu środowisk wychowawczych dziecka;
          • zna warunki życia dziecka;
          • odznacza się kulturą osobistą i taktem pedagogicznym.

           

          7  PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA

          Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka w tym do:

          • Prawidłowo zorganizowanego procesu opiekuńczo- wychowawczo- dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
          • Poszanowania wszystkich potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej.
          • Wyrażania swoich uczuć i myśli.
          • Umożliwienia zdobywania nauki przez zabawę z uwzględnieniem indywidualnych możliwości.
          • Opieki i ochrony.

           

          Dziecko w przedszkolu ma zagwarantowane prawo do:

          • Poszanowania własnej godności i prawo do nietykalności.
          • Posiadania własnego zdania i możliwości wyrażania go.
          • Proszenia o to czego chce, ale nie wymagania tego.
          • Popełniania błędów i możliwości naprawiania ich.
          • Akceptacji takim, jakim jest.
          • Przebywania w warunkach sprzyjających jego rozwojowi.
          • Indywidualnego tempa procesu rozwojowego.
          • Przebywania w warunkach zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.
          • Korzystania z dóbr kulturalnych.
          • Poszanowania własności.
          • Znajomości swoich praw i korzystania z nich.
          • Ciszy, spokoju i samotności , gdy tego potrzebuje.
          • Korzystania z kontaktów interpersonalnych z dziećmi i dorosłymi.
          • Kształtowania prawidłowych kontaktów społecznych.
          • Zabawy i wybierania towarzyszy zabaw.
          • Przebywania wśród osób odpowiedzialnych i zaangażowanych, do których może się zwrócić z prośbą o pomoc.
          • Zdobywania wiedzy i umiejętności, badania i eksperymentowania.
          • Podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji.
          • Uczestniczenia we wszystkich formach aktywności.
          • Regulowania własnych potrzeb.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej lub psychiczne.

           

          Dziecko w przedszkolu ma obowiązek, w trosce o bezpieczeństwo własne                                  i kolegów, przestrzegać wszelkie umowy zawarte z nauczycielką,                                                      a w szczególności:

          • Nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczycieli.
          • Sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne oraz zgłaszać wszelkie przykre wypadki, uszkodzenia itp.
          • Dbać o sprzęt i zabawki znajdujące się w przedszkolu.
          • Dbać o estetykę i czystość pomieszczeń, w których przebywa.
          • Przejawiać właściwy stosunek do rówieśników, osób starszych, wynikający z postaw respektowania podstawowych norm społecznych i etycznych.
                                          

          8 PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW

          Rodzice mają prawo do :

          • zapoznania się z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy nauczyciela w danej grupie;
          • uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego postępów i niepowodzeń;
          • wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków, propozycji oraz uwag dotyczących pracy przedszkola;
          • wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi.. prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwo tj. Radę Rodziców;
          • uzyskiwania fachowej pomocy pedagogicznej otwartej rozmowy z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych;
          • czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola;
          • wspierania przedszkola w jego działaniach.
             

          Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:

           

          • przestrzeganie Statutu Przedszkola;
          • wyposażenie dziecka w niezbędną odzież, przedmioty i przybory;
          • respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców podjętych w ramach ich kompetencji;
          • przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola osobiście lub przez upoważnione osoby zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo;
          • przestrzeganie godzin pracy przedszkola;
          • informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych;
          • przestrzeganie zasad higieny i bhp na terenie przedszkola;
          • wykazywanie zainteresowania postępami dziecka w procesie dydaktyczno - wychowawczym, uczestniczenie w zebraniach rodziców, utrzymywanie stałego kontaktu z nauczycielem bądź z dyrektorem przedszkola w celu uzyskania aktualnych informacji o dziecku.

           

           

           

          9  PRZEDSZKOLNY SYSTEM NAGRÓD I KAR

          Dzieci potrzebują precyzyjnego określenia, co jest dozwolone, a czego nie wolno. Opracowując wspólnie z nimi kodeks postępowania musimy zarówno wspierać i motywować je do przestrzegania obowiązujących norm i zasad, jak również konsekwentnie je egzekwować. Skutecznym środkiem wychowawczym są nagrody i pochwały. Mają one wartość zachęcającą do pracy dla każdego człowieka, a tym bardziej dla dziecka. Uznanie i akceptacja mobilizują do dalszych wysiłków. Szczególnie skutecznym środkiem wychowania są zwłaszcza nagrody. Mają one wartości zachęcające i pobudzające do wysiłku, toteż winny być jak najczęściej uwzględniane w działaniach wychowawczych.

           

          Formy nagradzania zachowań respektujących ustalone normy i zasady zachowania

          • pochwała wobec grupy;
          • pochwała indywidualna;
          • pochwała przed rodzicami;
          • atrakcyjna zabawa według pomysłu dziecka;
          • darzenie dziecka szczególnym zaufaniem np. zwiększając zakres jego samodzielności;
          • drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania;
          • znaczki, naklejki;
          • pieczątka uśmiechu do dzienniczka( w gr. 5-6 latków)


          Nagradzamy za:

          • stosowanie ustalonych umów i zasad;
          • wysiłek włożony w wykonywanie pracy, zadania;
          • wypełnienie podjętych obowiązków;
          • bezinteresowną pomoc innym;
          • stosowanie zasad ochrony przyrody;
          • aktywny udział w pracach grupy;

           

          Po ustaleniu norm postępowania ustalamy także konsekwencje za brak podporządkowania się im.

          Formy karania za niestosowanie się do ustalonych zasad:

          • upomnienie słowne, rozmowa( przypomnienie obowiązujących zasad, przedstawienie następstw zachowania (skłonienie dziecka do autorefleksji);
          • wyrażenie przez nauczyciela smutku i niezadowolenia z powodu zachowania dziecka;
          • upomnienie wobec grupy;
          • odsunięcie na krótki czas od zabawy „na krzesełko przemyśleń”;
          • zastosowanie aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji;
          • poinformowanie rodziców o przewinieniu;
          • brak, nieotrzymanie nagrody;
          • wyciszanie dziecka przez indywidualne zabawy przy stoliku;
          • przeproszenie kolegi, koleżanki;
             

           

           

          Kary stosujemy za:

           

          • świadome nieprzestrzeganie ustalonych norm i zasad współżycia w grupie i przedszkolu;
          • stwarzanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu własnemu i innych;
          • zachowania agresywne;
          • niszczenie wytworów pracy innych , ich własności;
          • celowe nie wywiązywanie się z podjętych obowiązków.

           

          10  CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

          Celem programu jest świadome wprowadzanie dziecka w system pożądanych zachowań, zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka, poprawa jakości pracy wychowawczo- dydaktycznej, a także profilaktycznej, uwzględnienie potrzeb społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników. Program zawiera cele, które ukierunkowują działalność nauczyciela oraz wspomagają kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania dzieci w grupie w oparciu o wzmocnienia pozytywne. Program wychowawczo- profilaktyczny jest zgodny  z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zawarty jest w następujących  obszarach:

          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych).Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań. Kształtowanie czynności kulturalnych
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne

           

          Programem wychowawczo- profilaktycznym objęte są dzieci przedszkolne. Zadania wychowawcze realizowane będą w sposób ciągły przez wszystkich nauczycieli poprzez odpowiedni dobór metod i form pracy, literaturę, pomoce dydaktyczne oraz stosowanie środków wychowawczych wzmacniających pozytywne zachowania dzieci. Nauczyciele będą współpracować z rodziną dziecka w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych. Dzieci  zaangażują się we wspólne tworzenie i przestrzeganie Kodeksu przedszkolaka.  Pracownicy niepedagogiczni będą wspierać działania nauczycieli.

          Program obejmuje funkcjonowanie dziecka grupie w zakresie podstawowych dziedzin życia przedszkolnego:

          • samoobsługi i czynności higienicznych,
          • zabaw samorzutnych
          • zajęć i zabaw zorganizowanych, uroczystości
          • spożywania posiłków
          • spacerów, wycieczek, zabaw na powietrzu.

           

           

          W NASZYM PRZEDSZKOLU:

          DZIECKO

          1. Poznaje swoje prawa i obowiązki.
          2. Czuje się bezpieczne.
          3. Rozwija się twórczo i jest samodzielne.
          4. Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces.
          5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.
          6. Buduje pozytywny obraz samego siebie.
          7. Jest świadome swojej przynależności narodowej.
          8. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.
          9. Osiąga gotowość szkolną.

           

          RODZICE

          1. Uzyskują fachową pomoc pedagogiczną.
          2. Otrzymują  obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka.
          3. Mogą mówić otwarcie o swoich spostrzeżeniach na temat pracy przedszkola.
          4. Bezpośrednio rozmawiać z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych.
          5. Mogą czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola.
          6. Czynnie wspierać przedszkole w jego działaniach,
          7. Chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronna pomoc.
          8. Są partnerami w tworzeniu klimatu działalności kształcąco - wychowawczej i zarządzania placówką.

           

          NAUCZYCIELE

          1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych placówki.
          2. Podejmują działania innowacyjne. Są aktywni i twórczy.
          3. Tworzą i realizują autorskie programy dostosowane do potrzeb dziecka i placówki.
          4. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
          5. Doskonalą swoją wiedzę i uzyskują nowe doświadczenia.
          6. Wykorzystują twórcze i aktywne metody, promując nowatorski styl pracy.
          7. Uzyskują  wyższe stopnie awansu zawodowego.
          8. Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków i partnerów przedszkola.
          9. Monitorują efektywność własnej pracy.
          10. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
          11. Prowadzą obserwację pedagogiczną i diagnozują rozwój dziecka.
          12. Dobierają metody wychowawcze i dydaktyczne, które wspomagają  indywidualny rozwój  dziecka.

           

          11  SPOSOBY REALIZACJI  PROGRAMU  W POSZCZEGÓLNYCH  OBSZARACH -   STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          • Bezpieczeństwo – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych).          Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
          • Zdrowie – edukacja zdrowotna Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
          • Kultura – wartości, normy, wzory zachowań. Kształtowanie czynności kulturalnych.
          • Relacje –kształtowanie postaw społecznych. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

           

          BEZPIECZEŃSTWO – profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          • Przestrzega zakazu nieoddalania się od grupy (z określonego miejsca)
          • ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu (sala, ogród przedszkolny) oraz na wycieczkach.
          • Rozumie zakaz brania do rąk nieznanych przedmiotów, produktów.
          • przestrzeganie zakazu spożywania produktów nieznanego pochodzenia (owoce, rośliny, grzyby, słodycze itp. otrzymywane od obcych).
          • Informuje dorosłych o swoich dolegliwościach, złym samopoczuciu.
          • omówienie sposobu postępowania w razie złego samopoczucia, skaleczenia czy innej dolegliwości.
          • Zna swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania.
          • zapamiętanie własnego imienia, nazwiska            i adresu zamieszkania.
          • Unika niebezpiecznych zabaw i zachowań.
          • dostarczenie dzieciom wzorów zachowania  (filmy edukacyjne, teatrzyki, pogadanki) – poznanie konsekwencji niebezpiecznych zabaw i zachowań.
          • Zachowuje ostrożność w kontaktach z obcymi.
          • poznanie niektórych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu.
          • Nie zbliża się do nieznanych zwierząt.
          • oglądanie slajdów, filmów o właściwym zachowaniu w zoo, omówienie zachowań zwierząt, gdy: zwierzę jest zdenerwowane, chore, boi się.
          • Przestrzega zasad ruchu drogowego dla pieszych.
          • dostarczenie wzorców właściwego zachowania się na ulicy ( wycieczki na skrzyżowanie, filmy edukacyjne, książki).
          • Uważnie porusza się po budynku przedszkola oraz w ogrodzie przedszkolnym.
          • ustalenie jasnych zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu – przestrzeganie umów grupowych.

           

           

           

          ZDROWIE – edukacja zdrowotna

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          • Jest  świadome kształtowania czynnej postawy w dążeniu do zachowania zdrowia,
          • Uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych, spożywanie zdrowej żywności, poznawanie skutków niezapobiegania chorobom,(pogadanki, zajęcia, spotkania            z ciekawymi ludźmi)
          • Nabywa  właściwych  nawyków higienicznych, żywieniowych i aktywności ruchowej,

           

          • Rozumienie znaczenia higieny osobistej. Przestrzeganie mycia rąk ( przed i po posiłku, po wyjściu z toalety, przed oglądaniem książek, po powrocie ze spaceru, ogrodu itd.), pielęgnacja zębów, higiena potrzeb fizjologicznych, korzystanie z pobytu na świeżym powietrzu w ciągu całego roku. Korzystanie z różnych form aktywności ruchowej oferowanej przez przedszkole oraz podczas spędzania czasu wolnego z rodzicami
          • Żyje  w zgodzie ze środowiskiem naturalnym,

           

          • Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec istot żywych i środowiska naturalnego(wycieczki, spacery, pogadanki, hodowle, zajęcia)
          • Ukazywanie walorów estetycznych przyrody i budzenie potrzeby zachowania jej piękna,
          • Kształtowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w swoim otoczeniu,
          • Angażuje rodziców w działalność prozdrowotną przedszkola.

           

          • Zachęcanie dzieci i ich rodziców do podejmowania konkretnych działań na rzecz przyrody ojczystej np. udział w akcjach ekologicznych,
          • Wykazywanie się asertywnością wobec rodziców przeciwko stwarzaniu przez nich niezdrowego otoczenia w środowisku rodzinnym

           

          KULTURA  – wartości, normy, wzory zachowań

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI

          Używa form grzecznościowych (proszę, dziękuję, przepraszam)

          • uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach,
          • dostarczenie dzieciom wzorców właściwego zachowania się (postawa nauczyciela, postacie z literatury itp.)
          • utrwalenie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (sklep, biblioteka, itp.)

          Okazuje szacunek dorosłym, osobom starszym.

          • uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych członków rodziny- spokojne i ciche zachowanie podczas odpoczynku, opiekowanie się osobami starszymi, chorymi,

          Posiada nawyk witania się i żegnania z innymi osobami poprzez stosowanie odpowiednich form grzecznościowych.

          • utrwalanie używania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, itd.

          Jest miłe dla innych osób (dorosłych, kolegów)

          • uczenie się mówienia miłych słów oraz dziękowania innym za te słowa.

          Dba o porządek wokół siebie.

          • samodzielne podejmowanie prostych obowiązków w domu i w przedszkolu – sprzątanie zabawek, układanie książek.
          • szanowanie wspólnych zabawek i odkładanie ich na wyznaczone miejsce.
          • przyzwyczajenie dzieci do przestrzegania zasad dotyczących utrzymywania porządku  i szanowania zieleni w najbliższym otoczeniu ( papiery wrzucamy do kosza, nie niszczymy drzew, krzewów).

          Słucha kiedy inni mówią, mówi kiedy inni słuchają.

          • rozmowy z dziećmi na temat savoir-vivr’u – stosowanie ich w codziennych sytuacjach.
          • Nie mówi z pełnymi ustami.
          • opanowanie umiejętności kulturalnego jedzenia
          • Bawi się zgodnie z rówieśnikami.
          • zawieranie umów z dziećmi dotyczących właściwego zachowania w przedszkolu, konsekwentne ich przestrzeganie
          • Szanuje cudzą własność.
          • interesowanie się wytworami swoich kolegów, dostrzeganie trudu włożonego         w ich powstanie, poszanowanie własności        i wytworów pracy kolegów.
          • Okazuje pomoc dzieciom słabszym, bierze pod uwagę potrzeby innych.
          • rozumienie, że inni mają takie same potrzeby .
          • Potrafi podzielić się z kolegami zabawką, słodyczami itp.
          • rozumienie, że inni mają potrzebę uczestnictwa w zabawach, korzystania           z zabawek, spożywania słodyczy i w związku z tym dzielenie się nimi.
          • Nie wyrządza nikomu krzywdy – nie wyśmiewa się, nie przedrzeźnia, nie przezywa.
          • dostrzeganie i przeciwstawianie się przejawom samolubstwa, okrucieństwa , przezywania, dokuczania- rozumienie przeżyć z tym związanych.
          • Pomaga potrzebującym kolegom.
          • opiekowanie się nowymi kolegami oraz tymi, którzy tej pomocy potrzebują.
          • Unika krzyku, kłótni, przestrzega określonych umów – rozumie konsekwencje łamania przyjętych umów.
          • ustalenie reguł i norm życia w grupie, przestrzeganie ich:
          • posługiwanie się umiarkowanym głosem,
          • mądre rozwiązywanie zaistniałych konfliktów.
          • Nazywa pozytywne cechy charakteru: koleżeńskość, życzliwość, uprzejmość,
          • słuchanie utworów literackich; sytuacje edukacyjne, scenki dramowe – nazywanie cech charakteru głównych postaci.

           

          • Wyraża swoje emocje w sposób kontrolowany, korzysta z pomocy dorosłych w trudnych sytuacjach.
          • uczenie dzieci umiejętności określania swoich uczuć , wyrażania swoich oczekiwań  w sposób zrozumiały dla innych;
          • zapoznawanie z bezpiecznymi sposobami rozładowywania emocji nie wyrządzając krzywdy innym np. darcie papieru, dmuchanie na bibułkę przyczepioną do nosa, zgniatanie gazety;
          • poznawanie wzorców właściwego zachowania – postawa nauczyciela, postacie z literatury.
          • Prawidłowo przyjmuje krytykę, cieszy się z sukcesów.
          • uczenie właściwego przyjmowania pochwał i krytyki; poszukiwanie sposobów nagradzania sukcesów innych.
          • Unika kłamstwa
          • rozumienie konsekwencji kłamstwa dla siebie i innych.
          • podejmowanie oceny postępowania własnego i kolegów w konkretnych sytuacjach.

           

          • Rozróżnia prawdę, fałsz ; dobro od zła.
          • rozróżnianie prawdy, fałszu, fantazji, kłamstwa w utworach literackich i w sytuacjach codziennych,
          • podejmowanie prób oceny i ocenianie postępowania bohaterów bajek i opowiadań,
          • układanie zakończeń historyjek obrazkowych, przewidywanie skutków złego postępowania, wyciąganie wniosków.
          • Mówi o swoich uczuciach
          • uczenie dzieci umiejętności określania swoich uczuć,
          • prowadzenie rozmów dotyczących własnych ocen i odczuć, liczenie się z uczuciami drugiej osoby,

           

          RELACJE – kształtowanie postaw społecznych

          STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECI

          PRZYKŁADOWE SPOSBY REALIZACJI

           

          • Kultywuje tradycje swojej rodziny.

           

          • pobudzanie ciekawości do interesowania się historią i tradycjami swojej rodziny.
          • Pamięta o uroczystościach rodzinnych,
          • wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez udział członków rodziny w uroczystościach organizowanych w przedszkolu, zajęciach otwartych itp.
          • Jest dumne z kraju, w którym mieszka.
          • uświadomienie dzieciom ich przynależności narodowej ( zajęcia, każda nadarzająca się okazja) – jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce.
          • Szanuje język ojczysty i tradycje narodowe.
          • Zapoznanie dzieci z barwami narodowymi, godłem, hymnem Polski.
          • Zna piękno swojego kraju, regionu, miasta

           

          • prowadzenie rozmów, zajęć dotyczących poznawania pracy zawodowej rodziców, dziadków, zapraszanie przedstawicieli na zajęcia do przedszkola.
          • Wie, gdzie pracują jego rodzice i zna wartości wypływające z wykonywanego zawodu.
          • realizowanie tematów kompleksowych dotyczących poznawania zawodów np. strażaka, lekarza, policjanta, nauczyciela itp.

           

           

           

           

          12 REGUŁY ZACHOWAŃ OBOWIĄZUJĄCE W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Ustalone zostały reguły, w których  zawarte są jednakowe dla wszystkich dzieci                             w przedszkolu normy dotyczące:

          • zachowania podczas posiłków,
          • zachowania w łazience,
          • zachowania w szatni,
          • zachowania w sali,
          • zachowania podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym,
          • zachowania podczas wycieczek i spacerów,
          • zachowania podczas imprez i uroczystości.

           

          1. Reguły zachowań obowiązujące podczas spożywania posiłków

          - siedzimy w pozycji lekko pochylonej ku stołowi,

          - jemy w ciszy,

          - sztućcami posługujemy się bezpiecznie i kulturalnie,

          - po skończonym posiłku wycieramy usta serwetką,

          - odchodząc od stołu, cicho wstajemy i lekko odsuwamy krzesło, wychodzimy, zasuwamy krzesło i mówimy „dziękuję”.

           

          1. Reguły zachowań w łazience

          a) mycie rąk (przed i po posiłku, po wyjściu z toalety, przed oglądaniem książek)

          - podwijamy rękawy,

          - moczymy ręce, pocieramy namydlone ręce, płuczemy,

          - zakręcamy kran,

          - otrząsamy ręce nad zlewem,

          - wycieramy dłonie w swój ręcznik,

          - zawieszamy ręcznik na właściwym wieszaku.

           

          b) pielęgnacja zębów

          - do kubka wlewamy letnią wodę,

          - płuczemy usta,

          - na szczotkę wyciskamy pastę,

          - myjemy zęby okrężnymi ruchami,

          - kilkakrotnie płuczemy jamę ustną wodą,

          - wkładamy szczoteczkę do kubka do góry włosiem,

          - kubek ze szczotką ustawiamy w wyznaczonym miejscu.

           

          c) higiena potrzeb fizjologicznych

          - korzystamy z toalety wyłącznie pojedynczo,

          - zawsze po sobie spłukujemy toaletę,

          - myjemy ręce po wyjściu z toalety.

           

          1. Reguły zachowań w szatni

          - starannie układamy swoją odzież i buty,

          - pamiętamy o kolejności zakładania odzieży przed wyjściem,

          - po powrocie, przed wejściem do budynku  otrzepujemy buty i je wycieramy o wycieraczkę,

          - przy rozbieraniu pamiętamy o kolejności zdejmowania odzieży,

          - starannie składamy odzież i odkładamy na swoją półkę,

          - pamiętamy, aby pomagać kolegom, którzy potrzebują pomocy

          1. Reguły zachowań w sali

          - nie biegamy,

          - dzielimy się wszystkim,

          - mówimy umiarkowanym głosem,

          - gramy uczciwie,

          - nie bijemy innych,

          - sprzątamy po sobie,

          - nie niszczymy zabawek,

          - używamy zwrotów grzecznościowych.

           

          1. Reguły zachowań podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym

          - bezpiecznie korzystamy z urządzeń,

          - nie popychamy innych,

          - nie bijemy się,

          - pomagamy młodszym kolegom,

          - nie oddalamy się z terenu ogrodu,

          - słuchamy poleceń nauczyciela.

           

          1. Reguły zachowań podczas wycieczek i spacerów

          - idziemy kolejno parami,

          - nie popychamy się,

          - uważnie słuchamy,

          - przestrzegamy zasad ruchu drogowego.

           

               7.  Reguły zachowań obowiązujące podczas imprez , uroczystości, spotkań itp.

          - zajmujemy wyznaczone miejsce,

          - witamy się z gośćmi ,

          - uważnie słuchamy,

          - żegnamy się z gośćmi,

          - wychodzimy w ustalonej kolejności.

           

          13 MODEL NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA

          1. Jest przyjacielem dziecka.
          2. Zna i przestrzega prawa dziecka.
          3. Odznacza się kulturą osobistą i taktem pedagogicznym.
          4. Jest kreatywny.
          5. Jest otwarty na problemy dziecka i otoczenia.
          6. Potrafi współpracować w zespole , jest koleżeński.
          7. Łatwo nawiązuje kontakty , jest komunikatywny.
          8. Identyfikuje się z przedszkolem i pracą pedagogiczną .
          9. Potrafi zaplanować pracę opiekuńczo -wychowawczo – dydaktyczną zgodnie z misją i strategią rozwoju przedszkola.
          10. Posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i stale wzbogaca swój warsztat pracy dbając o swój rozwój.
          11. Sumiennie i starannie przygotowuje się do zajęć z dziećmi.
          12. Podejmuje z własnej inicjatywy różnorodne czynności poza ustalonym harmonogramem godzin.
          13. Wspiera każdego wychowanka w jego rozwoju.
          14. Dba o kształcenie u wychowanków postaw moralnych i obywatelskich.

          14  MODEL ABSOLWENTA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 2

          1. Posiada umiejętność wykorzystywania swoich mocnych stron oraz pokonywania własnych słabości.
          2. Osiągnęło dojrzałość szkolną - jest doskonale przygotowane do obowiązku szkolnego.
          3. Szanuje środowisko przyrodnicze.
          4. Jest aktywne, dociekliwe, kreatywne, ambitne.
          5. Ma pozytywny obraz samego siebie.
          6. Ma świadomość własnej tożsamości.
          7. Jest komunikatywne.
          8. Nie boi się wyrażać własnych opinii.
          9. Dąży do rozwiązywania problemów.
          10. Rozumie świat i nagromadzone w nim wartości.
          11. Ma ukształtowaną postawę patriotyczną: poczucie tożsamości narodowej                                  i przynależności państwowej.
          12. Miłuje Ojczyznę w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka.
          13. Ma ukształtowaną postawę moralną i obywatelską.
          14. Jest tolerancyjne i otwarte wobec innych.
          15. Aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym, życiu przedszkola i grupy.
          16. Dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
          17. Pomaga innym potrzebującym pomocy.

           

           

          15  KRYTERIA SUKCESU I EWALUACJI

          SYSTEM INFORMACJI O POSTĘPACH  EDUKACYJNYCH DZIECKA :

          Informacja o postępach edukacyjnych dziecka ma :

          • służyć jego rozwojowi , wskazywać jego mocne i słabe strony;
          • motywować do osiągania postępów rozwojowych i edukacyjnych;
          • służyć jako podstawa do rozmowy z rodzicami;
          • ułatwić kontakt z rodzicami – tworząc w ten sposób partnerski układ mający na celu pomoc dziecku w osiągnięciu jak najpełniejszego rozwoju.

           

          Formy przekazywania informacji :

          • rozmowa indywidualna , konsultacja ,
          • zebrania ogólne i grupowe ,
          • kąciki dla rodziców , informacja pisemna
          • zajęcia otwarte ,
          • wspólne uroczystości i imprezy – festyny.

             

          MIARĄ OSIĄGNIĘCIA CELU PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO BĘDZIE:
          DZIECKO - KTÓRE:

          • Zna i kultywuje tradycje rodzinne, regionalne.
          • Posiada świadomość przynależności narodowej; rozpoznaje godło i barwy narodowe, rozumie pojęcie "ojczyzna".
          • Umie funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętym powszechnie kanonem norm społecznych.
          • Potrafi kulturalnie zwracać się do innych, używa zwrotów grzecznościowych.
          • Wyraża swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania.
          • Rozumie dostrzega potrzeby innych, akceptuje ich odrębność.
          • Potrafi nazywać, wyrażać i kontrolować swoje emocje.
          • Rozumie i przestrzega zasad zgodnego współżycia w grupie.
          • Umie cieszyć się z własnych sukcesów, docenia sukcesy, potrafi godnie przyjąć porażkę.
          • Rozumie znaczenie dialogu w rozwiązywaniu sporów, potrafi argumentować swoje racje, oceny i odczucia.
          • Zna i rozumie swoje prawa i obowiązki.
          • Wie, że ma prawo do pomocy ze strony dorosłych w sytuacjach trudnych.
          • Szanuje wartości takie jak: sprawiedliwość, dobroć, życzliwość, tolerancja, piękno, prawda.
          • Potrafi odróżniać dobro od zła.
          • Ma poczucie obowiązkowości, odpowiedzialności i wytrwałości decydujące o doprowadzeniu do końca rozpoczętej pracy.
          • Interesuje się otaczającym światem, poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania.
          • Rozumie potrzeby stosowania profilaktyki pro zdrowotnej.
          • Zauważa sytuacje zagrażające bezpieczeństwu własnemu i innych, potrafi unikać zagrożeń.
          • Rozumie potrzebę konieczności przestrzegania zasad zgodnego współżycia ze światem przyrody, przejawia postawy proekologiczne.
            RODZIC - KTÓRY:
          • Podejmuje systematyczną współpracę z przedszkolem
          • Jest otwarty na rady i sugestie nauczyciela
          • Czuje się współgospodarzem placówki
          • Bierze czynny udział w życiu przedszkola

           

          16 EWALUACJA

          W ewaluacji uwzględnia się opinie wychowanków, rodziców, nauczycieli, pracowników przedszkola, przedstawicieli organów prowadzących oraz sugestie nadzoru pedagogicznego.

          Sposoby ewaluacji:

          • analiza dokumentów – dziennik, plany pracy grup;
          • arkusze obserwacji;
          • ankiety – kierowane do rodziców;
          • Księga protokołów rady pedagogicznej;
          • ocena realizacji „Programu wychowawczo- profilaktycznego Przedszkola Miejskiego Nr2 w Łańcucie” na półrocznej i końcowej Radzie Pedagogicznej - dyskusja merytoryczna (wnioski do dalszej pracy);
          • wytwory dzieci.

           

           Załączniki

          Przedszkolny Kodeks Zachowań Dziecka

          • Wspólnie i zgodnie bawię się z dziećmi.
          • Potrafię czekać na swoja kolej podczas działalności zabawowej i edukacyjnej.
          • Szanuję własność cudzą i wspólną.
          • Wiem, że praca innych jest trudem, który należy szanować i tego samego oczekuję    od innych.
          • Do zabawy biorę tylko te zabawki, którymi teraz będę się bawić, a po skończonej zabawie odłożę je na miejsce.
          • Bawię się tak, aby nie powodować zagrożenia i przykrości innym.
          • Pomagam innym młodszym i mniej sprawnym kolegom.
          • Próbuję samodzielnie rozwiązywać sytuacje problemowe zgodnie z ogólnie przyjętymi normami.
          • Stosuje formy grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam itp.
          • Wiem, że w przedszkolu jestem po to, aby zdobyć wiedzę i umiejętności  potrzebne mi w szkole.
          • Znam zasady dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo oraz je przestrzegam.
          • Chętnie korzystam z zabiegów higienicznych.
          • Spożywam zróżnicowane posiłki.
          • Czynnie spędzam wolny czas.
          • Rozumiem zasady sportowej rywalizacji
          • Nie  łamię gałęzi drzew i nie  depczę trawników.
          • Nie  śmiecę.
          • Nie  męczę zwierząt.
          • Sadzę drzewa i krzewy.
          • Opiekuję się zwierzętami.
          • Zwracam uwagę tym, którzy czynią krzywdę przyrodzie.
          • Rozpoznaję zagrożenia dla środowiska przyrodniczego.
          • Znam członków swojej rodziny.
          • Znam nazwę swojej miejscowości i uczestniczę w jej życiu.
          • Szanuję kulturę i tradycje narodowe.
          • Wiem, że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem.
          • Znam hymn Polski i szanuję znaki narodowe.
          • Wiem, że Polska należy do Unii Europejskiej.
          • Wiem, ze wszyscy ludzie mają te same prawa.

           

          UWAGI KOŃCOWE

          • Za realizację programu wychowawczego odpowiedzialne są nauczycielki ze wszystkich grup wiekowych.
          • Zadania realizowane będą wspólnie z rodzicami.

           

          Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 30.08.2023 r. został przedstawiony Program wychowawczo- profilaktyczny Przedszkola Miejskiego Nr 2  w Łańcucie opracowany przez powołany zespół członków Rady Pedagogicznej do realizacji we wszystkich grupach wiekowych.

          Literatura:

          • Encyklopedia pedagogiczna, red. Pomykało W., Fundacja Innowacja Warszawa 1997,
          • H. Muszyński „Zarys teorii wychowania”, PWN, Warszawa 1999,
          • Podstawy pedagogiki przedszkolnej pod. Red. M. Kwiatowskiej, WSiP, Warszawa, 2005,
          • Ks. J. Mastalski, 2007, Rodzina zagrożona kryzysem wartości, w: Bliżej Przedszkola, nr 10.73, s. 31.
          • S. Porada, 2008, Jak być dobrymi rodzicami do wprowadzenia w życie od zaraz, w: Bliżej Przedszkola, nr 11.86, s. 20.
          • R. Zadencka, 2010, Wychowywać, czyli kształtować określone postawy, w: Życie Szkoły, nr 4, s. 38.
          • E. Gruszczyk – Kolczyńska, 2010, Jak dzieci dowiadują się, co można, a czego nie można?, w: Bliżej Przedszkola, nr 10/109, s. 11.
          • W. Okoń, 1998, Nowy słownik pedagogiczny, Wydawnictwo. Żak, Warszawa, s. 444.
          • C. Kupisiewicz, M. Kupisiewicz, 2009, Słownik pedagogiczny, Warszawa, s. 193.
          • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
          • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
          • Konwencja Praw Dziecka z 7 lipca 1991,
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r.                          w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy progra­mowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawno­ścią intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356).
          • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy pro­gramowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełno­sprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – www.dziennikustaw.gov.pl
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego
            i programów  nauczania oraz dopuszczania do użytku podręczników (Dz. U. Nr 89. poz. 730)
          • Statut Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie
          • „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci” M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, MAC Edukacja 2017