• Prawa i obowiązki

• PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA

Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka w tym prawo do:

• Prawidłowo zorganizowanego procesu opiekuńczo- wychowawczo- dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
          • Poszanowania wszystkich potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej.
          • Wyrażania swoich uczuć i myśli.
          • Umożliwienia zdobywania nauki przez zabawę z uwzględnieniem indywidualnych możliwości.
          • Opieki i ochrony.

Dziecko w przedszkolu ma zagwarantowane prawo do:

• Poszanowania własnej godności i prawo do nietykalności.
          • Posiadania własnego zdania i możliwości wyrażania go.
          • Proszenia o to czego chce, ale nie wymagania tego.
          • Popełniania błędów i możliwości naprawiania ich.
          • Akceptacji takim, jakim jest.
          • Przebywania w warunkach sprzyjających jego rozwojowi.
          • Indywidualnego tempa procesu rozwojowego.
          • Przebywania w warunkach zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.
          • Korzystania z dóbr kulturalnych.
          • Poszanowania własności.
          • Znajomości swoich praw i korzystania z nich.
          • Ciszy, spokoju i samotności , gdy tego potrzebuje.
          • Korzystania z kontaktów interpersonalnych z dziećmi i dorosłymi.
          • Kształtowania prawidłowych kontaktów społecznych.
          • Zabawy i wybierania towarzyszy zabaw.
          • Przebywania wśród osób odpowiedzialnych i zaangażowanych, do których może się zwrócić z prośbą o pomoc.
          • Zdobywania wiedzy i umiejętności, badania i eksperymentowania.
          • Podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji.
          • Uczestniczenia we wszystkich formach aktywności.
          • Regulowania własnych potrzeb.
          • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej lub psychiczne.

Dziecko w przedszkolu ma obowiązek, w trosce o bezpieczeństwo własne  i kolegów, przestrzegać wszelkie umowy zawarte z nauczycielką,  a w szczególności:

• Nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczycieli.
          • Sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne oraz zgłaszać wszelkie przykre wypadki, uszkodzenia itp.
          • Dbać o sprzęt i zabawki znajdujące się w przedszkolu.
          • Dbać o estetykę i czystość pomieszczeń, w których przebywa.
          • Przejawiać właściwy stosunek do rówieśników, osób starszych, wynikający z postaw respektowania podstawowych norm społecznych i etycznych.

PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW

Rodzice mają prawo do :

• zapoznania się z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy nauczyciela w danej grupie;
          • uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego postępów i niepowodzeń;
          • wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków, propozycji oraz uwag dotyczących pracy przedszkola;
          • wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi.. prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwo tj. Radę Rodziców;
          • uzyskiwania fachowej pomocy pedagogicznej otwartej rozmowy z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych;
          • czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola;
          • wspierania przedszkola w jego działaniach.

Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:

• przestrzeganie Statutu Przedszkola;
          • wyposażenie dziecka w niezbędną odzież, przedmioty i przybory;
          • respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców podjętych w ramach ich kompetencji;
          • przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola osobiście lub przez upoważnione osoby zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo;
          • przestrzeganie godzin pracy przedszkola;
          • informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych;
          • przestrzeganie zasad higieny i bhp na terenie przedszkola;
          • wykazywanie zainteresowania postępami dziecka w procesie dydaktyczno - wychowawczym, uczestniczenie w zebraniach rodziców, utrzymywanie stałego kontaktu z nauczycielem bądź z dyrektorem przedszkola w celu uzyskania aktualnych informacji o dziecku.